Clona, ISO, čas, korekce expozice a typy ostření

Co je to clona (F), rychlost závěrky, korekce expozice nebo ISO? Jaký typ ostření vybrat na určitou situaci? Proč je korekce expozice užitečná? 

Clona (F) - Clona nám určuje hloubku ostrosti fotografie, tzn. velikost prostoru, který bude na fotografii ostrý, čím vyšší F, tím je více prostor před a za fotografovaným objektem ostrý. Čím nižší F, tím je prostor před a za fotografovaným objektem rozmazaný (bokeh).
 
Čas (rychlost závěrky) - čas, například 1/100s nám určuje rychlost závěrky fotoaparátu (to jak rychle fotografii fotoaparát pořídí). Je pravidlem, že by rychlost závěrky měla být adekvátní ohnisku objektivu, tzn. pokud mám objektiv s ohniskovou vzdáleností 200mm, měl bych fotit minimálně na čas 1/200s a rychlejší, aby měl člověk jistotu ostrosti z ruky. Samozřejmě je to i ovlivněno pevností ruky, kvalitou stabilizace a rychlostní, níž se fotografovaný objekt pohybuje. Například na letícího ptáka musíme použít čas podstatně kratší, např 1/1000s a na ležící zvíře si postačíme s časem delším...
 
ISO - V případě, že zvyšujeme hodnotu clony (F) nebo požadujeme kratší časy rychlosti závěrky, tak fotoaparát potřebuje více světla, aby mohl na danou clonu nebo krátký čas pořídit fotografii. V případě,  že nám to světelné podmínky nedovolují, dá se fotoaparátu dodat více "světla" zvýšením citlivosti na světlo (ISO). Zápornou vlastností vyšších hodnot ISO je narůstající šum ve fotkách. U APS-C fotoaparátů je všeobecně danný strop hodnoty ISO 1600, u FF zrcadlovek je použitelná hodnota cca 2x vyšší, tzn. 3200 a u některých modelů si můžeme dovolit jít ještě výše.
 
Korekce expozice - korekce expozice (tlačítko +/- na fotoaparátu) nám při jeho podržení a otočení kruhovým tlačítkem u spouště ztmaví/respektive zesvětlí fotografii. Korekce expozice se například používá v případě, kdy je ostré slunce nebo fotografujeme zvíře, které má srst více barevou (lemur černá/bílá) a to z důvodu, abychom neměli světlé části srsti přepálené (bílá místa na fotografii bez kresby)
 
Ostření - Každá zrcadlovka disponuje X typy ostření, ale základní můžeme říci, že jsou tři.
 
  • Prvním typem je automatické ostření, kdy fotoaparát vybírá sám zaostřovací body, což je typ ostření, který je nepoužitelný a to z důvodu, že fotoaparát neví, zda ostříme na psa, strom za ním, nebo chceme fotografovat celou scénu.
  • Druhým typem ostření je AF-S (Nikon) nebo One Shot (Canon). Tento typ ostření funguje tak, že při nastavení manuálního výběru zaostřovacího bodu, fotoaparát zaostří 1x, pípne a poté můžeme exponovat. Tento typ ostření se používá na objekty, které se nepohybují.
  • Třetím a posledním typem ostření je AF-C (Nikon) a AI Servo (Canon). Tento typ ostření je takzvané kontinuální ostření, kdy dáme vybraný zaostřovací bod na fotografované zvíře, namáčkneme spoušť do poloviny a fotoaparát nám kontinuálně přeostřuje dle toho, jak se fotografovaný objekt pohybu směrem od nebo k nám. Tento typ ostření je tedy určen pro fotografování všech pohybujících se věcí, lidí či zvířat.

Chcete se naučit víc? Zúčastněte se jednoho z mých kurzů fotografování v českých ZOO, bavorském lese (jednodenní či víkendový) nebo si domluvte kurz fotografování individuální.