PATRIK|STANEK PHOTOGRAPHER

Hloubka ostrosti (F)

Hloubka ostrosti (F) je rozdíl vzdálenosti nejbližšího a nejvzdálenějšího objektu ve fotografované scéně. Pokud si na objektivu nastavíme Hloubku ostrosti (F) na nižší hodnoty, bude v případě objektivu s delším ohniskem cca 80mm + prostředí před a za foceným objektem rozmazané. Toto nastavení se využívá hlavně v případech, kdy chceme fotografovaný objekt zdůraznit.

Pokud například fotografujeme malého ptáčka na větvi a chceme, aby byl na celé fotografii vidět a byl ostrý, nastavíme si hloubku ostrosti (F) na hodnotu 4 - 6 a tím docílíme toho, že focený objekt, který byl v zaostřovacím poli fotoaparátu bude krásně ostrý a krajina před/za ptáčkem bude rozmazaná.

Pelikán

Objektiv Nikkor 300mm/f4, clona f8, rychlost závěrky 1/500s, ISO 400

Ve fotografických disciplínách jako je například krajina či architektura fotografujeme většinou s vyšší hloubkou ostrosti a to z důvodu, aby celá focená scéna byla ostrá. Pokud chceme vyfotit třeba strom na louce a chceme, aby tráva před a za byla rozmazaná hloubku ostrosti snížíme. Jestliže má být fotografovaná krajina ostrá, nastavíme clonu (F) na hodnoty 15 a více. Toto nastavení je ve většině případů možné jen při focení ze stativu, kdy nemusíme řešit rychlost závěrky, pač je fotoaparát zafixovaný na stativu. Tyto scény je ideální fotit na samospoušť nebo dálkovým ovládáním fotoaparátu a to z důvodu, že můžme při stisknutí spouště fotoaparátem na stativu pohnout a výsledek nebude zcela ostrý. Samospouští či dálkovým ovládáním se tohoto vyvarujeme.

Alpy

Objektiv Nikkor 18-50mm, clona f11, rychlost závěrky 1/500s, ISO 360

Na focení nočních scén, kdy chceme zdůraznit například svítící světla v temné ulici, použijeme clonu ještě vyšší (18+) a tím docílíme "paprsků" vyzařujících z každého zdroje světla. Na pořízení nočních fotek je stativ nezbytností a to z důvodu, že fotíme na čas závěrky třeba 20 vteřin a není reálné fotoaparát udržet bez hnutí v ruce.

Noční Praha

Objektiv Nikkor 24-85mm, clona f15, rychlost závěrky 30 sekund, ISO 100