Co vše s sebou na fotoexpedici a na co si dávat pozor.

Co vše s sebou na fotoexpedici a na co si dávat pozor

Máte v plánu vyrazit na fotoexpedici do exotické země? Plánujete co vzít s sebou, jaké očkování, co za oblečení? Já si s sebou beru vždy tyto věci...

Před každou fotoexpedicí je třeba důkladně plánovat. Zjistit si jaké očkování je potřeba, jaké tam panují klimatické podmínky, jak je to s dopravou či jaké zvířata máte v plánu fotografovat. V dnešní době je dost velká výhoda existence například Google Maps nebo Google Earth, kde se na místo, kam cestujete ať je to skoro kdekoliv na Světě můžete předem podívat z obýváku. Tak si člověk může udělat představu o lokálních podmínkách, omrknout vybrané hotely či vyhledat obvyklé počasí v době, kdy chcete na místo cestovat.
 
Co se týče očkování, tak již delší dobu využívám služeb očkovacího centra Avenier, které má pobočky jak po Praze, tak po celé České republice. Tato společnost se specializuje na očkování pro cestovatele a vždy Vám tak poradí jaká očkování jsou do dané destinace povinná, jaká doporučená či jaké léky by jste měli mít s sebou. Například na Borneo nebo do Thajska je ideální mít očkování na žloutenky typu A + B, Tyfus a Tetanus. Dále je jako volitelné očkování proti vzteklině (například kousnutí opicí) či Meningitida. Určitě je dobré si vzít s sebou Antimalarika (léky, které se užívají před/na/po cestě).
 
Jak je to s fototechnikou do letadla? Zatím jsem nikdy nenarazil na žádný problém, co se váhy týče. Fototechniku si vždy beru do letadla ve fotobatohu (V dobách Nikonu vážil batoh cca 17kg). Stativ a notebook dávám do velkého zavazadla do podpalubí. Notebook dám doprostřed, aby byl obalen oblečením a tak se minimalizovala možnost jeho poškození. Dle nařízení a podmínek přepravy skoro všech leteckých společností, je například nutné, aby všechny akumulátory byly v příručním zavazadle, aspoň tak to je v dopravních podmínkách, které jsem četl. Váhově se u příručního zavazadla musíte prostě tvářit, že tu předepsanou váhu má... :) Větší problém vidím spíš u zavazadla do podpalubí, kdy se Vám například může stát, pokud letíte více letadly, že to druhé/třetí bude mít nižší váhové limity. Na to také pozor.
 
Další samozřejmostí při podniknutí vesměs jakékoliv expedice jsou cestovní doklady. Je nutné si předem zjistit, zda nepotřebujete vízum, jaká musí být minimální platnost pasu, či není při vstupu do dané země povinné mít nějaké očkování, pak by se Vám mohlo stát, že Vás na letišti otočí čelem vzad.
 
Osobně, když někam cestuji tak si vždy do telefonu ukládám adresy a telefony na českou ambasádu v dané destinaci, telefonní čísla na sanitku či policii. Není od věci si zjistit i náboženské vyznání, aby například cestující žena neměla problém v islámsky orientované zemi s oblečením atp.
 
Jelikož jsem rád, když mám kdekoliv přístup k internetu, není špatné mrknout na nabídku SIM karet místních operátorů. Ve většině případů je totiž podstatně výhodnější zakoupit SIMkartu lokálního operátora, kde jsou datové tarify podstatně výhodnější než využívání SIM karty české.
 
A co vozím s sebou?
 
 • Baterku s lepší svítivostí na nasvicování při nočním focení, případně malé LED panely (například čelovka není moc vhodná do tropických pralesů, jelikož budete mít plný obličej komárů)
 • Šátek nebo klobouk na hlavu - ochrání Vás nejen od ostrého slunečního záření, ale i od nepříjemného hmyzu
 • Oblečení vždy vhodné do danné lokace, ideálně rychleschnoucí, do pralesů dlouhé, lehké kalhoty, kvůli hmyzu, pijavicím a další havěti. Taktéž se nemusíte bát, když si někam kleknete lehnete, že Vám odhalené nohy rostlina či hmyz poraní.
 • Pláštěnka na fototechniku i fotobatoh pro případy nepříznivého počasí 
 • Lékárnička - vždy s sebou vozím lékárničku, kde mám ibalgin, paralen, černé uhlí, obvazy, náplasti, termo dečku a další základní zdravotnické potřeby
 • Nůž - vždy mám u sebe kvalitní a ostrý nůž, ten se prostě hodí kdekoliv
 • Powerbanky - na nabíjení GOPRO kamery, drona, mobilního telefonu či baterií do fotoaparátu nebo tabletu (přeci jen elektřina není na některých místech stoprocentním jevem)
 • Sluchátka - když jedete ve větší skupině, sem tam prostě potřebujete klid jen sami pro sebe
 • Notebook a disk na fotky - vždy s sebou vozím notebook a externí USB disk. Notebook mám uložený ve velkém zavazadle a USB disk v batohu s fototechnikou, mám tak dvě samostatné zálohy fotografií pro případ ztráty jednoho ze zavazadel.
 • Více baterií - Osvědčilo se mi vozit vždy minimálně 5 - 8 baterií do fotoaparátu. Přeci jen za celý den pár set fotek někdy i tisíc nafotíte a nabíjet je někde v pralese není moc možné.
 • Stativ - Z 95% fotím vše z ruky, ale někdy prostě čekáte hodiny na zvíře, či chcete fotit za brzkého svítání/setmění nebo v noci a tam je stativ nezbytný
 • Objektivy - objektivy si musíte vždy vzít adekvátní Vaší cestě a zaměření fotografií. Osobně mám vždy pevnou 300mm, telekonvertor, zoom 40-150mm, širokoúhlý objektiv a pevné sklo jako 45mm nebo 105mm. Osobně v těchto směrech nejsem tak náročný.
 • Záložní tělo - přeci jen, když letíte přes půlku světa za účelem fotografování, není vůbec od věci mít v batohu druhé záložní tělo pro případ rozbití/utopení toho primárního. V odlehlejších částech Světa sehnat nový foťák není zrovna nejjednodušším úkolem.
 • Blesk  - používám v minimální míře, ale vozím ho stále, vím, že kdybych si ho nevzal, určitě bych ho potřeboval.
 • Více paměťových karet - naučil jsem se používat karty o kapacitě 32GB a ty případně raději měnit. V případě použití karty větší a nemožnosti například fotky zálohovat, by se Vám potom mohlo stát, že budete 3 dny fotografovat a najednou přijdete o všechny fotografie. Výhodou jsou také těla, která disponují slotem na dvě karty a můžete už při fotografování své výtvory takto zálohovat na kartu druhou.
 • Redukce do zásuvek - určitě si s sebou nezapomeňte vzít redukce pro evropské zásuvky a také si zjistěte zda v případě, že v destinaci je například napětí 110V to všechny Vaše nabíječky podporují.

Stoprocentně bych doporučoval si vždy zabalit pár dní předem, nechat si zavazadla například ležet v obývacím pokoji a ono Vám dost často za ty dny ještě docvakne, na co jste zapomněli a v zavazadle nemáte. Balit na poslední chvíli na takovéto cesty se určitě nevyplatí, přeci jen zapomenout například baterie do foťáku nebo nabíječky není dobrým výsledkem, kór když to zjistíte až v destinaci.