Dron DJI Spark aneb když si sem tam chcete udělat fotku nebo video ze zajímavého úhlu.

DJI Spark aneb když potřebujete fotky nebo videa z jiného úhlu

Jelikož mám rád technologie a nové věci, pořídil jsem si nedávno drona DJI Spark. Drona jsem vybíral poměrně dlouho. Proč jsem  vybral DJI Spark? Čtěte dále...

Již nějakou dobu jsem přemýšlel o zakoupení drona, abych si sem tam mohl udělat fotografie či videa z jiných než standartních úhlů. Začal jsem se tedy dívat po současné nabídce. 
 
Hledal jsem drona, který se mi vejde do batohu (Lowepro batohy u mě k zakoupení a s kódem VIP20DOWN máte 20% slevu) s fototechnikou a přitom bude technologicky na výši s nějakými zajímavými fíčurami. Postupně jsem se dopracoval ke značce DJI, která je v tomto oboru na špici a začal jsem vybírat mezi modely DJI Mavic a DJI Spark. Mavica jsem nakonec zavrhl kvůli velikosti, jelikož bych ho musel tahat mimo batoh, což se mi právě nechtělo. Vše co nosím v batohu jsem sepsal v předešlém článku.
 
Vybral jsem tedy DJI Spark v setu Fly More Combo, které navíc proti klasickému balení obsahuje nabíječku na 3 baterie, náhradní baterii, vysílačku (zvyšuje dosah) a další drobnosti. Navíc jsem si ještě dokoupil 3 baterii a zaplatil DJI Care Refresh (pojištění, kde Vám při zničení DJI dá 2 nové drony/rok za malý poplatek, asi 60 EUR za nového) a brašnu na něj, kam se mi vejde dron, 3 baterie, vysílačka, nabíječka, náhradní vrtule a nějaké drobnosti.
 
 
A co vlastně Spark umí? 
 
DJI Spark lze ovládat třemi způsoby:
 
 • gesty rukou - to funguje tak, že položíte Sparka na ruku, 2x zmáčknete zapínací tlačítko, Spark si Vás "naskenuje" a odstartuje z ruky. Pohyby rukou ho potom můžete řídit. Například zamáváním na něj jednou rukou se Spark vzdálí do vzdálenosti cca 20 metrů od Vás a začne Vás sledovat (tracking). Zvednutím obou rukou nad hlavu se zase Spark dozví, že chcete přistát, přiblíží se na cca 1metr k Vám a když natáhnete ruku dlaní nahoru, Spark na ní přistane. Pokud z prstů uděláte například "Foťák - čtvereček", Spark Vám vyfotí po pár vteřinách selfíčko.
 • Mobilním telefonem - do telefonu se nainstaluje aplikace DJI GO 4, Spark se připojí přes WiFi k telefonu a můžete ho na displeji virtuálními joysticky ovládat.
 • Vysílačkou (není standartním příslušenstvím) - Vysílačka je samozřejmě nejlepším možným řešením k ovládání. Spáruje se pomocí WiFi nebo kabelu s mobilním telefonem, který má na vysílačce držák a slouží jako displej a v tu chvíli má spark dosah kolem 2km ve volném prostoru.

Vychytávky:

 • přednastavené letové scény (Quickshot) - Spark má 4 přednastavené letové (Rocket, Dronie, Circle a Helix), které Vám dovolují udělat rychlé cca 12s video na sociální sítě. Režimy jsou například Rocket (kdy Spark vyletí 50m nad Vás a udělá zajímavé video při stoupání), další režim je Circle, kde Vás obkrouží a udělá zase video... Celkem super vychytávky, když chcete známým poslat na soc. sítě rychlé video okolí, kde se zrovna nacházíte.
 • senzory - Spark disponuje hromadou senzorů - Má antikolizní přední senzor, kdy například při modu tracking (sledování objektu) v lese, Vás Spark sleduje, ale v případě blížící se kolize, například se stromem, automaticky zastaví či se vyhne. Další senzory má samozřejmě na přistávání, GPS, Glonas atd. atp.
 • Home Point - Spark, asi jako každý dron od DJI, se umí automaticky vrátit na místo, kde startoval. Toto místo si uloží při startu na základě GPS souřadnic a v případě ztráty signálu nebo slabé baterie automaticky vystoupá do přednastavené výšky (já mám 50m) a potom se vrátí na místo, kde startoval. Nad místem zůstane levitovat 50cm a zeptá se Vás, zda je bezpečné přistát, po potvrzení automaticky přistane a vypne se.
 • Tracking - Sledování objektu je super věc, například, když jedete na kole, lodi nebo třeba inlinech. Na displeji telefonu připojeného k vysílačce nebo i bez si vyberete objekt, který chcete sledovat a Spark za ním letí, dle jeho pohybu. Taktéž se dá nastavit, že Spark kolem objektu ještě navíc rotuje rychlostí, kterou mu určíte.
 • Funkce Tripod - Funkce tripod (stativ) slouží k nahrávání pomalých videí, v tu chvíli DJI Spark letí maximálně 5kmh rychlostí a všechny jeho pohyby jsou plynulé bez ohledu velikosti stisku ovládacích páček.
 • Funkce Tapfly - tapfly funguje na principu kliknutí na displej na místo kam chcete, aby Spark letěl.
 • Focení - na fotografování umí DJI Spark 2 mody a to panorama a klasické focení. 

Aplikace DJI GO 4

Aplikace DJI GO 4 slouží k úplnému ovládání, nastavení a updatování drona. Naleznete v ní i editor videí, kompletní statistiku Vašich letů včetně map, rychlostí, výšky atd atp. Dále se přes ní dá objednávat i náhradní díly, nové drony atd, kontrolovat stav drona, kalibrovat kompas drona a hromadu dalších vychytávek. Samozřejmostí je stahování všech fotek a videí rovnou do telefonu a automatického sestříhání videí do krátkého videa na soc. sítě včetně přidání hudby.

 

 

 

 

 

 

Technické parametry:

 • dvojsměrný mechanický gimbal (vyrovnáná pohyby kamery proti dronu)
 • f2.6 širokoúhlá kamera (ekvivalent 26mm)
 • 1/2.3" senzor (1080p videa a 12Mpx fotky)
 • maximální rychlost 50kmh (Jen s vysílačkou, kde se zapne Sport mode)
 • stremování videa do telefonu až na 2km
 • 16 minut letu na jednu baterii (většinou kolem 14ti v reálu)
 • Autonomní létání, bezpečností senzory, inteligentní baterka, automatický návrat domů

A jak jsem spokojen? 

 • Ovládání - ovládání funguje na jedničku, jakýkoliv pohyb prstů na ovladači či displeji dron ihned vykoná a díky systémům GPS stojí vždy na místě i v silném větru.
 • Výstupy - video je s ohledem na 1080P v dobré kvalitě a na klasické nahrávání bohatě stačí, samozřejmě to není dron pro profesionální natáčení. Fotografie v rozlišení 12Mpx odpovídají použití drona a jsou takové, jaké jsem je očekával.
 • Výdrž baterie - udávaná doba 16 minut je orientační. Většinou mi vydrží mezi 12 - 15 minutami, dle podmínek v oblasti létání (vítr, nadmořká výška atd)
 • Zpracování - jak je tomu u DJI zvykem, kvalita jak drona, tak vysílačky a veškerého příslušenství je na velice skvělé úrovni.

Celkově jsem s DJI Spark spokojený a naplnil všechny mé očekávání. Kupoval jsem ho jen jako spestření fotografií či záběrů z expedic ze zajímavých úhlů a k tomuto účelu je naprosto dostačující.