PATRIK|STANEK PHOTOGRAPHER

Nastavení režimů priorita času a clony na zrcadlovkách Nikon a Canon

Nastavení režimů priorita clony (Av, A) nebo času (Tv, S) a jak fungují. Není nutností fotit na manuál a řeči typu, že "profík fotí jenom na manuál" neberte tak vážně, nejde o to na jaký režim fotíte, ale jak umíte komponovat, exponovat a hlavně výsledná fotografie a její kvalita. Více v článku....

Co se týče Nikon vs Canon, nebudu se pouštět do debat co je lepší, protože to není moc relevatní z důvodu, že každá značka má své + i -.

Například na Nikonu je nevýhodou někdy i výrazně dražší objektivy a příslušenství než u Canonu. Výhody například vidím v možnosti použití dvou paměťových karet i u nižších řad zrcadlovek, což většina Canon fotoaparátů postrádá. Již několikrát se mi stalo, že jsem potřeboval například fotit JPG na jednu kartu pro rychlé náhledy zákazníka a na druhou v RAW pro pozdější úpravy. Samozřejmě je v tomto případě u Canonu možnost fotit oboje na jednu kartu, ale přijde mi to komfortnější a to třeba i z důvodu možnosti dělat zálohu fotografií na druhou kartu a v případě problému s jednou či druhou nemít obavy o celodenní práci.

Ale dost bylo výhod/nevýhod jednotlivých značek, jdeme se podívat jak mám fotoaparát nastavený já, respektive jak fotím zvířata a pohybující se objekty.

Nastavení  režimů priorita času a priorta clony a trocha o režimu AUTO na otočném voliči:

Režim AUTO

 

Tento režim je opravdu pro začínající fotografy a nedoporučoval bych ho používat nejdříve, jak to bude možné. Jednak Vám fotoaparát nabízí někdy až nesmyslné kombinace nastavení clony, času a ISO citlivosti a tím tak sám degraduje svojí kvalitu. Fotograf je potom velice v rozpacích, že si koupil drahou zrcadlovku a fotí hůř než mobil za pár tisícovek

Za druhé fotoaparát moc nepozná zda fotíte slunce nad Alpami nebo běžícího tygra a nastavujeme Vám hodnoty clony, rychlosti závěrky a ISO citlivosti dle světelných podmínek fotografovaného prostředí, tudíž Vám například při focení pohybujícího se objektu nastaví rychlost závěrky 1/2 vteřiny, kdy potom uvidíte místo zvířátka dlouhou barevnou čmouhu či při fotografování krajiny nastaví clonu na f4 a pak se divíte, že na celé fotce je ostrý jen strom, kam jste namířili zaostřovací bod.

Režim priorita času (Nikon S, Canon Tv)

Tento režim používám poměrně často, hlavně ve chvílích kdy fotím rychle se pohybující zvířata. Režim priorita času Vám umožňuje nastavení konstatní rychlosti závěrky a sám dle světelných podmínek upravuje hodnotu clony (f). Tudíž například, když fotíte běžícího geparda, nastavuji si čas v rozmezí 1/1000 - 1/1200 sekundy, abych měl jistotu, že pohybující se zvíře (gepard je nejrychlejší savec na světě) bude dostatečně ostré. Tím, že si vyberete prioritu času, tak se toto nastavení na základě změny světelných podmínek (počasí nemění) a fotoaparát si nastavuje automaticky clonu. Je potřeba si dávat pozor na to, že pokud máte například objektiv s minimální clonou f4 a nastavíte si tak rychlý čas, že fotoaparát clonu nastaví na minimum, budete muset zvednout hodnotu ISO citlivosti, aby fotografie nebyla podexponovaná (tmavá). K tomuto slouží na zrcadlovkách obou značek stupnice kde uprostřed je 0 = ideální nastavení fotoaparátu a potom se pohybujeme po této stupnici od mínus k plus. Pokud jsme na hodnotách menších než 0, bude fotografie podexponovaná (tmavá), pokud jsme nad nulou, bude fotografie přeexponovaná (světlá). Toto lze v tomto případě regulovat buď nastavením citlivosti ISO (pro tmavší fotku ISO snížíme, pro světlejší zvýšíme) nebo rychlostí závěrky v případě, že se dostaneme na nejnižší clonu a nechceme zvedat ISO, aby fotka nešuměla, je možností snížit rychlost závěrky, pokud nám i tak stačí k fotografování daného objektu.

Režim priorita clony (Nikon A, Canon Av) 

Tento režim je vhodný například na fotografování přírody, kdy čas (jelikož fotíme ze stativu) nemusíme řešit a jde nám hlavně o to, aby fotografie byla pěkně ostrá. Čím vyšší clonu si nastavíme, tím je fotografie ostřejší. Tzn, že pokud máme například nastavenu clonu f4 a budeme fotografovat strom na louce, tak bude strom ostrý, ale prostředí před a za stromem bude rozmazané. Jelikož chceme dosáhnout ostrosti celé fotografie je nutné clonu zvednout, řekněme na f15 a tím dosáhneme ostrosti celé fotografie. Platí to tak, že čím je clona vyšší tím je ostřejší prostředí před a za foceným objektem.

Nedávno jsem byl s kamarádem, uznávaným wildlife fotografem Petrem Bambouskem fotit v ZOO a tam mě překvapilo, že fotí na režim A zvířata. Po pár otázkách a zkoumání, jakým stylem má nastavený fotoaparát, mě poměrně přesvědčilo, že je lepší fotit na prioritu clony než na prioritu času. Focení zvířat na režim priority clony funguje tak, že si nastavíte Vámi požadovanou clonu a rychlost závěrky (její výšku musíme hlídat, abychom udrželi fotku z ruky, ideálně by rychlost závěrky měla být minimálně rovna ohniskové vzdálenosti objektivu, tzn, pokud mám objektiv 300mm, měl bych používat z ruky čas závěrky minimálně 1/300 sekundy) regulujeme nastavením citlivosti ISO.

Nevýhodu v tomto režimu vidím jedině v tom, když například fotografujete běžící zvíře, kde v jeho okolí jsou části krajiny světlé a části tmavé a zvíře probíhá obojím. V tu chvíli si člověk musí dávat hodně pozor na to, že jakmile zvíře vběhne do tmavé části terénu, okamžitě se Vám sníží rychlost závěrky, aby fotoaparát mohl udržet Vámi nastavenou clonu a pokud si toho rychle nevšimnete a nezvednete citlivost ISO, výsledkem bude místo ostrého zvířete jen čmouha.

Pokud máte jakékoliv otázky nebojte se na Facebooku, Instagramu či tady v komentářích zeptat. Rád Vám poradím.