PATRIK|STANEK PHOTOGRAPHER

Vybíráme objektiv - co údaje na objektivu znamenají?

Dnes má zrcadlovku vesměs každý druhý. Většinou si jí jdeme koupit ve "výhodném" setu se základním objektivem, případně v setu se základním objektivem a druhým objektivem, který má delší ohnisko, abychom potom pokryli fotografii od krajinky po focení běžícího pejska.  Ale co když se potom rozhodneme koupit objektiv další, přijdeme do obchodu a nedokážeme si vybrat dle všech uvedených parametrů ten, který pro nás bude vhodný? Více se dozvíte v článku....

Prodejci jsou většinou zkušení lidé a rádi Vám poradí, ale přeci jen je to obchod a tam jde hlavně o to nacpat zákazníkovi zboží a udělat pořádnou tržbu.

Více se dozvíte v článku....

 

Podíváme se tedy na to, co jaká hodnota znamená:

Ještě předtím je před námi rozhodnutí, zda si vybrat zoom objektiv nebo objektiv s pevným ohniskem. Osobně jsem prvních pár let fotil jen na zoom objektivy a to nejen z důvodu financí, kde za "méně" peněz dostaneme větší rozsah ohniskových vzdáleností, ale například při focení zvířat jak v ZOO, tak například vlastního psa máte v případě, že běží proti Vám podstatně větší a delší šanci zachytit ten správný okamžik. Postupně  během času jsem objektivy vyměnil a skončil jsem aktuálně u tří, které mi na 99% procent mých potřeb stačí. Aktuálně používám Nikkor 300mm, Nikkor 50mm a zoom objektiv 35-70mm. To hlavně z důvodu, že za ty roky jsem pochytil dost zkušeností a věděl jsem jak a co chci fotografovat.

Výběr objektivu

Co se týče situace, kdy fotografovat začínáme nebo jsme lehce pokročilý, doporučil bych se zaměřovat na zoom objektivy..V té chvíli ještě nevíte, zda Vás bude bavit krajina, makro nebo třeba portrét a tak si aspoň vyzkoušíte co Vám vyhovuje.  Kde koupí pevného skla nic nepokazíme, jsou takové univerzální objektivy jako je pevná 50mm, což je základní pevný objektiv, kterým jsme schopni vyfotit jak krajinky, tak portrét (Pro DX zrcadlovky cca 35mm, kvůi crop faktoru viz níže).

Až po několika letech focení, kdy zjistíme, co nás vlastně baví je dobré se poohlížet po objektivech, které na naše zaměření splňují požadavky. Pokud Vás zaujme například fotografie makra, vystačíte si s pevným objektivem například 105mm, na krajinky to chce spíše širokoúhlý objektiv, abychom zabrali co největší plochu z co nejkratší vzdálenosti. Naopak na zvířata či fotografování fotbalového zápasu se musíme poohlídnout po teleobjektivem s ohniskem od 200mm výše.

Určitě neposlouchejte rady, že profesionál fotí jen pevnými objektivy atd.,každý fotíme jinak a vyhovují nám proto jiné objektivy a hlavní je, že budete spokojený Vy.

A co že tedy jednotlivé hodnoty znamenají?

 Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost nám určuje "přiblížení" (zoom) objektivu. Tzn, že je to vzdálenost mezi středem čočky a rovinou, na kterou jsou zaostřeny objektivem soustředěné paprsky. Tato vzdálenost nám ovlivňuje zorný úhel zachycené scény. Podle ohniskové vzdálenosti rozdělujeme objektivy na širokoúhlé (krajinky, architektura), normální (podobné zobrazení jako lidské oko) a teleobjektivy (které jsou vhodné na focení sportu, zvířat a podobně.

Ohniskovou vzdálenost ještě ovlivňuje crop faktor fotoaparátu. Crop faktor znamená velikost čipu fotoaparátu v poměru k velikosti kinofilmového políčka. Proto se ještě zrcadlovky rozdělují na fullframe (kde je velikost čipu rovna kinofilmu) a formát DX (kde je Crop faktor cca 1,5).

Na základě Crop faktoru se potom přepočítává ohnisková vzdálenost u objektivů, které jsou použitelné pro oba typy zrcadlovek. Například objektiv s ohniskovou vzdáleností 50mm je na fullframe roven 50mm, ale pokud ho nasadíme na DX zrcadlovku bude ohnisková vzdálenost 1,5 násobná, tzn. 75mm. Na to je dobré si dát pozor v případě koupě na DX fotoaparát, že ohnisková vzdálenost (přiblížení) bude větší než údaj uvedený na zrcadlovce.

Clona 

Na každém objektivu je uveden údaj označený například f2,8, u zoom objektivů jsou dvě varianty. U levnějších objektivů je clona v určitém rozsahu například f2,8-4, kdy podle zazoomování se Clona mění. V praxi to znamená, že čím více zazoomujeme, tím bude světelnost objektivu v tomto případě horší a nepůjde s ním dokonale fotit ve zhoršených světelných podmínkách. Tato hodnota F nám vlastně určuje nejnižší možnou světelnost objektivu. Proto je dobré si pro fotografování například v horších světelných podmínkách (například pavilon v ZOO) vybírat objektivy s nižší hodnotou f, kde budeme mít větší šanci vyfotit kvalitní fotografii. Pokud fotografujeme krajinu, tak není hodnota f tolik důležitá, jelikož krajina se fotí ze stativu a na vyšší clonu, abychom měli fotografii pěkně ostrou a čas díky stativu nehraje roli a proto si můžeme dovolit fotografovat i s těmito objektivy. Na druhou stranu pro focení sportu, zvířat a pohybu všeobecně i portrétů v exteriéru je ideální objektiv s co nejnižším clonovým číslem.

AF/MF

Auto Focus/Manual Focus. Tyto hodnoty nám na objektivu oznamují, že objektiv má buď manuální nebo automatické ostření. Ještě je si potřeba dát pozor, zda má objektiv ostřící motorek přímo v těle nebo ostří z těla fotoaparátu, jelikož levnější zrcadlovky tuto funkcionalitu postrádají a je na ně potřeba kupovat, když chceme automatické ostření kupovat objektivy jen s ostřícím motorkem v těle.

Stabilizace

Další podstatnou hodnotou u objektivu je stabilizace. Tady zase platí pravidlo, že když fotíme ze stativu, stabilizaci nepotřebujeme (na objektivech se stabilizací je dobré při focení ze stativu jí vypnout) a když fotíme pohybující se objekty nebo prostě z ruky je stabilizace dobrým pomocníkem. Platí také co se tohoto týče, že nejnižší čas času závěrky, by jsme si vždy měli nastavit minimálně tak, aby byla rovna ohniskové vzdálenosti, tzn. že pokud fotíme objektivem 105mm, měli by jsme mít nastaven čas závěrky minimálně na 1/100 vteřiny. Já například fotím Nikkorem 300mm bez stabilizace z ruky a při vyšších časem závěrky není naprosto problém pořídit kvalitní fotku.

FX/DX

Některé objektivy jsou určeny jen pro formát DX. V tomto případě, když nasadíme objektiv na tělo FX (fullframe) bude také fungovat, ale na okrajích v hledáčku uvdíme vinětaci (černá místa), to je způsobeno tím, že fullframe fotoaparát má větší čip než DX a objektiv není schopen celý čip pokrýt. Proto v případě, že si plánujete věnovat se fotografii více a je šance, že si jednou koupíte fullframe fotoaparát, kupovat již dopředu objektivy, které jsou kompatibilní na oba typy zrcadlovek.