Měsíc a půl s OM-Dčkem aneb jak si zatím stojí

Tak je to měsíc a kousek od doby, kdy jsem se rozhodl přejít z Nikonu na systém OM-D od Olympusu a to konkrétně na model OM-D E-M1 Mark II. A jaké jsou zatím mé postřehy?

Ergonomie a ovládání
 
S Olíkem, jak mu s oblibou říkám, jsme si padli poměrně do oka... Díky přídavnému bateriovému gripu Olympus  HLD-9 padne skvěle do ruky... Výhodou bateriového gripu je, že je na něm ovládání spouště, 4 cestný kruhový volič na výběr ostřících bodů či tlačítko OK na přístup do rychlého menu a tak ani při fotografování na výšku nemusíte přehmatávat a lámat si ruce.
 
Díky velké variabilitě nastavení tlačítek na těle, jsem si celý OM-Dčko přenastavil podle svých potřeb. Ostření jsem si nastavil, tak jak jsem byl zvyklý na Nikonu na zadní tlačítko AEL/AFL, na předním kolečku mám nastaveno ovládání hloubky ostrosti (nastavení clony) a na zadním kolečku korekci expozice (EV). Na předním funkčním tlačítku pod spouští mám nastavení ISO.
 
Dále jsem si nastavil výběr zaostřovacích polí na zhasnutém dotykovém displeji. Je to palcem nejrychlejší varianta. Funguje to tak, že když přiblížíte oko k hledáčku, displej sám zhasne, ale po najetí palcem na něm a pohybováním si ihned vybíráte zaostřovací bod. Vteřina a jste z jedné strany na druhé, moc se mi tahle fíčura líbí.
 
Všeobecně mě baví možnosti, kterými Olympus disponuje, co se týče přenastavení všech tlačítek či voličů. Například na obě kolečka nahoře si můžete nastavit dvě veličiny na každé a páčkou u tlačítka AEL/AFL tuto funkci rychle přepínat.
Olympus OM-D E-M1 Mark II
 
Nastavení na fotografování zvířat:
 
Ten měsíc a půl jsem testoval všechna možná nastavení a zkoušel, které mi budou nejvíce vyhovovat a pomůžou mi k co nejlepším výsledkům a co k nejmenšímu odpadu. Aktuálně jsem skončil na takovém to nastavení:
 
 • Rychlost snímání - L - nastaveno na 6 snímků/vteřina
 • Ostření - C-AF - kontinuální
 • Barevné podání - Vivid
 • WB (vyvážení bílé) - mám na auto, zvládá podstatně lépe než Nikon
 • ISO - pohybuji se zatím, ať fotím za slunce či ve velké oblačnosti maximálně do 800 ISO
 • Stabilizace - Stabilizace čipu všemi směry s nastavením priority pro stabilizaci na objektivu (např. u pevné 300mm).
 • Měření - Integrální měření - Olympus umí měřit na každém ostřícím bodě zvlášť
 • Formát - RAW v barevném prostoru Adobe RGB
 
Níže se můžete podívat na moje kompletní nastavení.
 
 
Kvalita výstupu
 
Jak jsem již psal v prvním článku, kde jsem popisoval proč jsem si OM-Dčko vybral, kresba a šum na vyšší hodnoty ISO je o nějaký ten kousek horší, ale po 1,5 měsíci můžu s klidem říci, že není nijakým způsobem zásadní a jsem s výstupy spokojený. Kvalita výstupu je na úrovni, která plně dostačuje mým účelům fotografování zvířat a nemůžu říct, že by pro mě byla jakýmkoliv způsobem sklamáním. 
 
Vychytávky
 
Funkce HiRes shot, která posunem snímače udělá 8 kompozic fotografie a složí je do jedné 50Mpx (RAW 80Mpx) fotografie. Na krajinky super.
 
Kompozitní snímání a kompozice fotografie v živém náhledu. Tahle funkce je naprosto dokonalá. Například jsem fotil nedávno při procházce noční Prahou. OM-Dčko jsem si hodil na gorillapod Joby 3K, položil jsem ho na zábradlí u Vltavy, nastavil si tam snímání po 8 vteřinových intervalech a každých 8 vteřin vidíte jak se fotografie "vyvíjí" a můžete komponování kdykoliv stopnout. Jsou tu dvě možnosti.
 
 • LIVECOMP - skládá více snímků na sebe a ukládá jenom změny jasných částí
 • LIVETIME - zobrazuje živě komponování fotografie
 
Zvýraznění zaostřeného
 
Mark II disponuje funkcí (mám nastaveno na horním tlačítku Fn2), která Vám přímo v hledáčku nebo na displeji zobrazí zaostřené hrany na objektu a tak již předem přesně víte, co vše na komponované fotce bude ostré (viz obrázek).
 
 
Stabilizace
 
Stabilizace chipu je kapitolou sama o sobě. Stále mě udivuje (proti zrcadlovce) jaké časy dokážu udržet z ruky. Fotil jsem již několikrát s nasazenou 300mm f4 + 1.4x TC (tzn po přepočtu cca 840mm ohnisko) a udržel jsem z ruky 1/20s (samozřejmě na nepohybující se zvíře). Při nahrávání videa je stabilizace na chipu hodně znát a ve spojení i s pevnou třístovkou se z ruky dají nahrávat povedené videa bez vidětelného chvění rukou. Tahle vychytávka mě hodně baví.
 
ProCapture
 
Je funkcí, kdy při namáčknutí spouště do poloviny (ostření) tělo ukládá pořád dokola 14 snímků a při domáčknutí spouště uloží těchto 14 fotek před 15tou vyfocenou. Tzn., když napříkald čekáte, až se zvíře na Vás podívá, tak držíte spoušť namáčknutou do poloviny, zvíře na Vás mrkne, Vy to nestihnete, ale díky této funkci ten okamžik máte, jelikož 14 fotek před domáčknutím spouště, což jste nestihli včas, Olík uložil za Vás.
 
Quick menu
 
Rychlé menu, které funguje po zmáčknutí tlačítka OK uprostřed 4cestného voliče vpravo vedle displeje a v něm si můžete nastavit všechny základní hodnoty. Rychlé, pohodlné. 
 
 
Nevýhody a co bych vylepšil
 
 • Rychlejší AF při režimu AF-C - myslím si, že by přeostřování mezi jednotlivými snímky mohlo být rychlejší (vyřešeno snížením framerate na 6snímků/vteřina)
 •  Výběr zaostřovacích bodů - výběr zaostřovacích bodů je rychlý, díky možnosti výběru na dotykovém displeji jak jsem zmiňoval výše. Každopádně bych uvítal možnost snížení jejich počtu na dejme tomu třetinu, tak jako to jde u většiny zrcadlovek a tak dosáhl v případě použití 4 cestného voliče rychlejšího výběru.
 • ProCapture - v případě použití této funkce se obraz v hledáčku trochu trhá a například při focení rychle pohybujícího se objektu máte sem tam problém ho stíhat sledovat, ale není to zase tak zásadní, že by to bylo nemožné (problém vidím možná u rychle lítajících ptáků atp.). Taky bych udělal to, že v případě použití této funkce a zároveň nastaveného ostření na tlačítko AEL/AFL, aby tato funkce fungovala. Teď při jejím používání je nutné držet namáčknutou spoušť a nikoliv toto tlačítko.
 
Mohu s klidem říct, potom co jsem za ten měsíc a půl s Olympusem nafotil už 15000 fotek (hodně jsem testoval :) ), že ani v nejmenším svého rozhodnutí nelituji a jsem rád, že jsem ho i po poměrně dlouhém váhání udělal. Olympus splňuje všechny mé očekávání jak po stránce použitelnosti, tak výstupů a v neposlední řadě i váhovou úlevu pro moje záda a ruce, kde se mi teď všechno vejde do Whistleru od Lowepro včetně oblečení na víkend, jak jsem psal tady. Od doby co mám Olympus, tak už ani skoro nepotřebuji popruhy Peak Design, jelikož díky jeho váze ho nosím celý den v ruce a nebolí mě potom další dva dny. Vždy je u techniky, kterou si vyberete důležité, aby jste v jejích funkcích našly ty pozitivní a snažili se je využít na maximum. Určitě nevěřte tomu, že když Vám někdo tvrdí, že nejlepším foťákem je zrcadlovka, že je to stoprocentní pravda. Musíte si vždy vybrat techniku, která Vám vyhovuje a splní to, co od ní očekáváte. Řekl bych všeobecně, že v ČR je takový ten trend, že když si někdo koupí jinou značku auta než Škoda nebo co se týče fototechniky tak jinou značku než Nikon/Canon, tak je totální blázen, který patří do Bohnic... Zkuste někdy v životě změnu, dost často to stojí za to :)