PATRIK|STANEK PHOTOGRAPHER

Nikon D810 - jak jsem vybíral primární tělo

Loni na podzim jsem se rozhodoval, jaké nové primární tělo si koupím. Bral jsem v úvahu tyto tři těla a to D750, D810 a D5. Jelikož mým zaměřením jsou zvířata, byly pro mě důležité vlastnosti těla jako rychlé AF (ostření), malý šum při vyšším ISO (dost často fotografujete v horších světelných podmínkách, ale potřebujete rychlý čas, tudíž si musíte pomáhat zvýšením hodnoty ISO), rozumné rozlišení (tisk velkoformátových obrazů) a v neposlední řadě rychlost focení (počet snímků za vteřinu), což všechny 3 zmíněná těla splňují ač například rychlost závěrky je u D5 více než dvojnásobná proti D810 a zase rozlišení je skoro poloviční.

D750 jsem vyřadil z důvodu menšího rozlišení a to samé na konci i u D5, sice D5 je TOP model společnosti Nikon, snímací frekvence je samozřejmě vyšší (14sn/s).  D750tka má maximální rychlost závěrky "jen" 1/4000s a sem tam potřebuji čas vyšší. Například, když fotografujete pelikána na vodě, na kterého svítí přímo slunce a chcete docílit efektu, kdy na výsledné fotografii je vidět jen pelikán, voda a vše ostatní je černé, tak nastavíte na fotoaparátu co nejrychlejší čas, korekci expozice snížíte na -2 až -3 EV a díky tomu stihne čip fotoaparátu pohltit jen světlo z pelikána, který je podstatně světlejší, ale už nikoliv z okolí...
 
 
D5 má výhodu více zaostřovacích polí 153 (D750 stejně jako D810), ale upřímně používám i na své D810 zaostřovacích polí jen 11 a to z důvodu jejich rychlého výběru. Při fotografování zvířat není čas překlikávat 153 polí z jednoho konce na druhý... Co vidím jako výhodu u D5 je dvojnásobné rozlišení displeje proti D810, kdy při náhledu 1:1 uvidíte více detailů... zase na druhou stranu to pro lidské oko, tak zásadní rozdíl není.
 
 
U D750 se mi líbil výklopný displej, vězte, že to není zase taková zbytečnost a to hlavně při fotografování, kdy potřebujete (například ptáci na vodě) položit fotoaparát až na zem, aby jste mohli pořídit fotografii v úrovni očí a díky nízké cloně se Vám pěkně hladina před a za ptákem rozmazala. Taktéž ho dobře využijete i v opačném případě, kdy fotoaparát musíte zvednout nad úroveň očí. Je pravda, že jsem se s tím nakonec smířil a hold se sem tam válím po zemi nebo šilhám na displej nad hlavou. 
 
 
Na konci mého výběru tedy zvítězila D810tka a to jako kompromis s ohledem na to, že nemá výklopný displej a frekvence snímků není nejvyšší. Upřednostnil jsem vyšší rozlišení 36,3Mpx (D750 má 24,3Mpx a D5 jen 20Mpx), které je výhodné jednak díky větším možnostem při ořezech, tak při tisku. Dále má možnost proti D750 zvukové poznámky k fotce, dvojnásobně rychlý čas a také je kompletně celé tělo z horčíku (D750 je plast + hořčík) a to zabezpečuje větší odolnost proti vodě... 
 
Srovnat těla si můžete například na stránkách eshopů jako Fotoškoda nebo Megapixel.
 
Kdybych fotil například sport nebo reportážní fotografie, případně zvířata, ale jen za účelem použítí fotografií na internetu či v tisku, tak bych určitě sáhl po D5 kvůli rychlosti, lepšímu displeji či ještě lepšímu AF než má D810, ale s ohledem pro jaké účely dále fotografie používám, bylo to rozlišení celkem zásadním parametrem, proč jsem se pro ní nerozhodl... Určitě by se mi líbila jako tělo záložní, ale 150 tisíc za něco co mi bude ležet v batohu a vyndám to jednou za měsíc mi ta investice rozhodně nestojí. Tato částka je tak na 2,5 cesty na Borneo například :)