Olympus OM-D E-M1 Mark II aneb proč jsem si ho vybral.

Olympus OM-D E-M1 Mark II aneb proč jsem vyměnil techniku

Již dlouhé léta jsem byl zástupcem tvrzení, že FF (fullframe zrcadlovka) je to nejlepší co na focení zvířat může člověk mít. Byl jsem se svojí sestavou D810 + 300mm f2.8 VRII (4,7kg váhy) spokojený a nemůžu určitě říct, že by na ní bylo cokoliv špatně.

Postupem času, jak mi přibývalo množství kurzů, které pořádám, kde nachodím za víkend klidně i 30km pěšky s batohem plným fototechniky na zádech a poté co jsem byl v březnu s Petrem Bambouskem na Borneu a viděl jsem poprvé Olympus OM-D E-M1 Mark II v akci v pralese, začal jsem o něm v hlavě, tak pomalu přemýšlet.
 
 
Člověk si přece řekne, že tak skvělý fotograf jakým Petr je, nepřejde z vesměs stejné techniky jako jsem měl já (jen Canon) na digitál s 3/4 čipem jen tak ze srandy. Samozřejmě jsem tomu ze začátku nedůvěřoval a to hlavně z pohledu kresby a šumu na vyšší ISO, což se prostě projevit musí ať chceme nebo ne a to z důvodu velikosti čipu.
 
Po návratu z Bornea, kde jsem měl možnost vidět, jak dost často Petr fotí s ohniskem 300mm (v přepočtu cropem 600mm) z ruky na časy jako 1/50s a například 1 - 2 vteřinovou expozici tekoucí vody v potoce dá z ruky bez problému, moje uvažování o přechodu na tuto techniku nabralo ještě větších obrátek.
 
Samozřejmě jsem si Olympus OM-D E-M1 Mark II 2x na 14 dní půjčil přímo ve společnosti Olympus (za ochotu děkuji ještě jednou) a zkoušel jsem všechny možnosti, které nabízí. Porovnával jsem kresbu a šum se svým Nikonem a zkoušel různé typy focení, rychlé kontinuální ostření, noční fotky (tady má například Olympus výhodu živého náhledu na exponovanou fotografii, tak že přesně vidíte, co na noční fotografii bude ihned na displeji a můžete exponování fotografie zastavit ve chvíli, kdy se Vám fotografie líbí) a další "fíčury" o kterých ještě napíšu níže...
 
Je jasné, že kresba je na FF lepší, o tom žádná, ale není ten rozdíl, tak markantní, aby mě odradil. Vždy hraje a to jak u FF, tak Olympusu velkou roli světlo, barva zvířete, pozadí atd atp, to je prostě logické. Každopádně jsem s kresbou Olympusu spokojený s ohledem na velikost čipu a rozlišení. Co se týče šumu na vyšší hodnoty ISO, je samozřejmě o nějaký kousek větší, ale díky stabilizaci čipu a možnosti v pohodě fotit s objektivem ZUIKO 300mm f4 PRO (cropem 600mm) na například 1/50s z ruky, nepotřebujete tak rychlé časy na pořízení fotografie a tudíž není nutné šponovat hodnoty ISO do tísíců... Ve spojení s 300mm f4 PRO, který má sám stabilizaci je tato dvojtá stabilizace naprosto bezkonkurenční.
 
Dalším aspektem, proč jsem se rozhodl pro přechod na tento systém od Olympusu je váha. Můj batoh Lowepro Pro Trekker 450AW, který jsem používal na přenášení fototechniky Nikon, vážil se vším všudy 19kg. Když si představíte, že ho máte na zádech od rána do večera a nachodíte s ním řekněme 15km, tak ve chvílích, kdy mám kurzy oba víkendové dny, jsem v neděli už poměrně dost často cítil záda a byl slušně unavený. Přeci jen mi už není 20 let a to, že teď ušetřím cca 7 - 8kg váhy mi přijde jako důležitý parametr, který ovlivnil můj výběr.
 
Když si ještě krátce řekneme o funkcích, které mě k Olympusu OM-D E-M1 MARK II dovedly... Je jich opravdu velká hromada. Můžu například zmínit funkci ProCapture, která při namáčknutí spouště začne do cache paměti těla ukládat stále dokola 14 fotografií a i v případě, kdy člověk nestihne ten pravý okamžik, tak fotografie má. Někdy, když čekáte hodiny, v horším případě i dny na ten správný okamžik, který trvá pár vteřin, je tahle funkce u fotografování zvířat k nezaplacení.
 
Jednou z dalších povedených funkcí je možnost výběru zaostřovacího bodu pomocí dotykového displeje. Olympus jich má 121 a než by jste se překlikali z jednoho konce na druhý pomocí šipek, uteče Vám srnka dva kilometry daleko (samozřejmě to jde urychlit zvětčením ostřícího bodu do skupiny ostřících bodů). Každopádně na OM-D E-M1 Mark II je taková vychytávka, že dáte oko k hledáčku, displej zasne, ale při najetí prstem na zhasnutý displej a jeho posouváním po displeji si vybíráte okamžitě v hledáčku zaostřovací bod, tudíž Vám stačí vteřina, aby jste prstem přesunuli zaostřovací bod z jedné strany na stranu druhou.
 
Stabilizace... Stabilizace je na naprosto skvělé úrovni. Jelikož má Olympus stabilizovaný čip, který tak v těle není pevně připevněn, ale "plave" v magnetickém poli, dají se s ním na dlouhá ohniska pořídit ostré fotografie na až "nesmyslné" časy.
 
Ještě jednou se vrátím k ostření. Olympus disponuje funkcí zdůraznění zaostřeného místa a funguje to tak, že zaostříte namáčknutím spouště (případně tlačítkem AEL) a na displeji nebo v hledáčku se Vám červeně, nebo jak si nastavíte, zobrazí na zaostřeném objektu přesně hrany, místa atd, které máte zaostřené. Tak že přesně vidíte, že bude ostré například oko, řasy a jen půlka nosu a tak si pohodlně můžete přidat clonu, aby jste nos měli ostrý celý nebo naopak. Fakt super.
 
Samozřejmě je celý Olympus OM-D E-M1 Mark II utěsněn proti prachu, dešti atd a to i včetně všech objektivů ZUIKO z řady PRO. Není tedy problém, aby na něj pršelo nebo jste si lehli do bahna.
 
Je naprosto jasné, že každá technika má své výhody či nevýhody. FF bude mít vždy o kousíček lepší kresbu, třeba Olympus překvapí a Mark III bude mít aspoň čip velikosti APS-C či ještě lépe FF (není to nijak výrazný rozdíl), lepší redukci šumu na vyšší ISO (hold má větší čip), ale zase nikdy nebude umět 60snímků/vteřina, ProCapture nebo HiRes shot, který Olympus pohybuje čipem v magnetickém poli a pak z 8 fotografií složí 50mpx fotografii. 
 
Hodně dlouho jsem samozřejmě o přechodu uvažoval, nestydím se říct, že kombo D810 a 300mm f2.8 VRII od Nikonu byla moje srdcovka, ale pozitivní vlastnosti Olympusu OM-D E-M1 Mark II u mě nakonec zvítěžily nad krapet horší kresbou, menším rozlišením či o něco málo vyššímu šumu (z důvodu stabilizace čipu není potřeba ISO šponovat do tísíců). 
 
Určitě nikdy nechci tvrdit, že Olympus je to nejlepší co můžete mít, ale pro moje zaměření fotografování zvířat a i s ohledem kolik km nachodím s fotovýbavou, se pro mě stal teď tím nejlepším řešením, které u mě splňuje všechny požadavky, které od fototechniky očekávám bez nutnosti přijít nějakým zásadním způsobem o kvalitu pořízených fotografií.