Režimy zaostřování na zrcadlovkách. Jaký režim zaostřování vybrat na jakou situaci

Typy ostření na zrcadlovce - jaký vybrat na co?

Fotíte často pohybující se objekty jako zvířata, děti nebo sport? Je většina Vašich fotografií rozmazaná a neostrá? Máte správně nastavené ostření na Vaší zrcadlovce? Mrkneme na to. :)

Každá zrcadlovka nebo lepší kompakt disponují více možnostmi nastavení typu ostření. Ve většině případů se setkáme se 3 různými typy ostření.
 
Režimy zaostřování na zrcadlovkách NikonRežimy zaostřování na zrcadlovce Canon
 
AF-A (automatické ostření)
 
AF-A je označení pro Auto Focus - Automatic. Tzn., že fotoaparát za nás vybírá ostřící body a snaží se je vybírat podle dané situace, kam zaměříte svůj objektiv. Ve většině případů je tento typ ostření nepoužitelný, jelikož fotoaparát naprosto netuší, zda fotografujete psa, ten strom za ním nebo celou scénu. Vybere si dle kontrastu a blízkosti od fotoaparátu nějaké "náhodné" body a na ty zaostří. Doporučoval bych automatické zaostřování vůbec nepoužívat.
 
AF-S (jednorázové zaostření)
 
AF-S je označení pro Auto Focus - Single Shot (U Canonu se jmenuje One Shot). Tento typ ostření vybíráme pro focení nepohyblivých objektů jako je krajina, architektura či noční obloha. Tento režim ostření funguje tak, že zmáčknete spoušť do poloviny, fotoaparát jednou zaostří, pípne a můžete fotografii exponovat.
 
AF-C (kontinuální ostření) 
 
AF-C je označení pro Auto Focus - Continuous (U Canonu se jmenuje AI Servo). Tento typ ostření si vždy vybíráme pro fotografování pohyblivých objektů. Při namáčknutí spouště do poloviny, fotoaparát stále, kontinuálně přeostřuje dle toho, jak se objekt pohybuje od/k Vám. I při sériovém snímání více fotografií, mezi každou fotoaparát přeostří.
 
AF-M (manuální ostření)
 
AF-M je oznaření pro Auto Focus - Manual. Manuální ostření můžeme využít například v situacích, kdy fotoaparát díky světelným podmínkám či jednobarevnosti scény nemůže automaticky zaostřit. Dost často ho používám například při fotografování noční oblohy, měsíce či zvířat, která mají tmavou či úplně bílou srst a fotoaparát, který automaticky ostří na barevné přechody nemá šanci zaostřit.
 
Ruční výběr zaostřovacích bodů
 
Důležitým předpokladem pro účinné ostření je nastavení výběru ostřících bodů na ruční. Tzn., nastavíte si ruční výběr ostřícího bodu a  před každým exponováním fotografie vyberete kruhovým voličem napravo od displeje fotoaparátu ostřící bod, který Vám vyhovuje pro správnou kompozici fotografie. Tím zamezíte případům, kdy při automatickém výběru zaostřovacích bodů fotoaparát vybere strom za psem, kytku místo včely atd.
 
Výběr režimu zaostřovacích bodů na zrcadlovce